Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Powietrzna pompa ciepła do wytworzenia energii cieplnej wykorzystuje powietrze. Dzięki temu w wydajny i energooszczędny sposób ogrzewa nie tylko sam dom, ale i wodę. Mechanizm systemu wykorzystuje w tym celu około 75% powietrza, czyli odnawialnego źródła energii i jedynie 25% nieodnawialnych źródeł. To przekłada się zarówno na oszczędności w trakcie eksploatacji, jak i na fakt, że PC ogranicza negatywny wpływ ogrzewania budynków na środowisko.
Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Działanie powietrznej pompy ciepła dzieli się na etapy, które prezentują się w następujący sposób:
Pobranie powietrza przez wentylator i przekazanie go do parownika: w parowniku znajduje się układ chłodniczy zawierający ciecz o temperaturze niższej niż temperatura otoczenia. Jej właściwości sprawiają, że nawet podczas mrozów może ona odbierać ciepło z powietrza.
Przekazanie przez ciecz energii cieplnej czynnikowi chłodniczemu: dzięki właściwościom fizyczno-chemicznym czynnika chłodniczego ciecz paruje. Ciepło doprowadza czynnik chłodniczy do wrzenia, a następnie do parowania. Po zmianie stanu skupienia na gazowy czynnik jest przekazywany do sprężarki i zwiększa swoją temperaturę.
Przekazanie ciepła do systemu grzewczego: energia cieplna może zostać wykorzystana do ogrzania wody w grzejnikach, systemie ogrzewania podłogowego lub do ogrzania wody użytkowej.
Działanie powietrznej pompy ciepła to nowoczesna technologia montowana m.in. przez firmę Sun Eco. Jest to obecnie jedno z najciekawszych rozwiązań grzewczych stosowanych zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w modernizowanych budynkach. Wszystko dzięki skuteczności działania systemu oraz oszczędnościom, jakie generuje — zarówno w kontekście finansowym, jak i ekologicznym.
Dlaczego warto wybrać pompę ciepła do ogrzania domu?
Zminimalizowania zanieczyszczeń i oszczędności to nie jedyne zalety instalacji PC. Warto pamiętać także o tym, że:
system jest praktycznie bezobsługowy,
można połączyć PC z instalacją fotowoltaiczną, by jeszcze bardziej ograniczyć koszty,
eksploatacja urządzenia nie wymaga składowania paliwa opałowego,
konstrukcja zajmuje stosunkowo niewiele miejsca.
Sposób działania powietrznej pompy ciepła i wynikające z niego zalety sprawiają, że rozwiązanie po prostu się opłaca — użytkownikom i środowisku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana