Co to jest biopaliwo i jakie jest jego zastosowanie?
Biopaliwem określa się paliwo odnawialne. Otrzymuje się je z substancji, elementów produktów czy odpadów pochodzenia biologicznego czy roślinnego. Surowce te skutkują powiększeniem zasobów, jakimi są biopaliwa. Stosuje się je w silnikach w autach, energii cieplnej czy elektrycznej. Jakie wyróżnia się jego rodzaje? Jakie jest ich zastosowanie? Jak działa biokominek? Odpowiadamy!
Czym jest biopaliwo?
Biopaliwem nazywa się paliwa, które otrzymuje się z biomasy. Są to wszelkie substancje, które pochodzą z roślin bądź zwierząt. Wykorzystuje się ją do wytwarzania energii w formie:
- odpadów zwierzęcych,
- węgla drzewnego,
- drewna.
Rodzaje biopaliw
Biopaliwa wyróżnia się ze względu na rodzaj i źródło. Pochodzą one z leśnych, rolniczych, rybnych produktów czy komunalnych odpadów. Wytwarzane są także z przemysłu:
- rolnego,
- spożywczego,
- odpadów i produktów ubocznych.
Wyróżnia się ponadto biopaliwa:
- pierwotne – składają się na nie drewno liściaste, palety i zrębki. Paliwa są spalane, aby dostarczyć je do ogrzewania, gotowania czy produkcji energii elektrycznej w przemysłowych zastosowaniach,
- wtórne – występują w formie stałej, ciekłej lub gazowej. W postaci stałej jest to na przykład węgiel drzewny, w ciekłej na przykład etanol lub bioolej, a gazowej na przykład biogaz, wodór czy gaz do syntezy, wykorzystywanie w przewozie czy procesach przemysłowych wykorzystujących wysokie temperatury,
- trzeciej generacji – wytwarzane są z użyciem produkcji lipidów z alg.
Do czego wykorzystuje się biopaliwa?
Służą przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń czy przygotowywania posiłków. Wytwarza się z nich ciepło i energię elektryczną. Wszystko dzięki scentralizowanym i rozproszonym systemom. Szwecja i Finlandia na przykład pokrywają 17% i 19% całkowitego zapotrzebowania na energię z biopaliw. Wykorzystuje się je do silników spalinowych, które są zasilane:
- biodieslem – z oleju roślinnego,
- biogazem – zamiast gazu ziemnego,
- alkoholem – metanolem, butanolem, etanolem.
Dzięki alternatywnym paliwom w przewozie samochodowym zdecydowanie obniżają się koszty użytkowania. Wpływają także korzystnie na środowisko i nie przyczyniają się do szkód ekologicznych.
W jaki sposób działa biokominek?
Kominek na biopaliwo składa się z obudowy utworzonej ze stali nierdzewnej. Pokryta jest odpornymi na wysokie temperatury farbami. Wykorzystuje się do ich produkcji także:
- płyty MDF,
- beton,
- ceramikę,
- szkło hartowane.
Jak się okazuje, biokominek zawiera wbudowany palnik na etanol. Wystarczy tylko podłożyć ogień. W celu zgaszenia płomienia odetnij dopływ tlenu. Przyda się do tego zestaw złożony ze specjalnej rączki do regulowania oraz gaszenia ognia.
Do zalet biokominków zalicza się różne modele, wielkości i kształty. Dzięki temu jego aranżacja jest łatwa niemal w każdych warunkach. Nie trzeba montować szyb wentylacyjnych czy ciągów. Co ciekawe, można z nich także korzystać na zewnątrz.
Jaka jest przyszłość biopaliwa?
Przez wzrost cen ropy naftowej oraz ich zmniejszanie się zasobów, alternatywne paliwa będą popularniejsze. Zwiększenie ich procesu wytwarzania sprawi, że rozwiną się technologie oraz opcje ich wykorzystywania. Dlatego przyszłość energetyczną stanowią biopaliwa. Chociaż są jeszcze zbyt mało wydajne, w przyszłości będą stosowane w transporcie, energetyce czy przemyśle. Jest to bardziej opłacalne i ekologiczne rozwiązanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana