Agregat prądotwórczy jako rezerwowe źródło energii - gdzie i kiedy się przydaje?
Agregaty prądotwórcze to urządzenia znajdujące szerokie zastosowanie jako dodatkowe bądź awaryjne źródło energii. Często sięgają po nie profesjonalne ekipy remontowo-budowlane, jednak to budownictwo to nie jedyna branża, która wykorzystuje ten sprzęt. Nierzadko na zakup czy wynajem takiego generatora decydują się też osoby prywatne. W jakich sytuacjach używa się agregatów? Zapraszamy do lektury.
Budowa i działanie agregatu prądotwórczego
Podstawowe elementy agregatu prądotwórczego, zamknięte w jednej solidnej obudowie, to silnik spalinowy, rozdzielnica elektryczna, prądnica synchroniczna oraz system kontrolno-pomiarowy. Poszczególne modele różnią się takimi parametrami technicznymi, jak moc, a ponadto również rozmiarami czy pojemnością zbiorników paliwa. Taka różnorodność sprawia, że bez trudu można znaleźć generator odpowiedni do charakteru prowadzonych prac. Szeroki wybór agregatów można znaleźć w ofercie wypożyczalni sprzętu budowlanego Verent z Warszawy.
Agregat prądotwórczy przekształca energię mechaniczną na elektryczną. W tym celu urządzenie potrzebuje jedynie paliwa – nie musi być natomiast podłączone do zewnętrznej sieci. Dlatego też generatory używane są na obszarach bez dostępu do sieci energetycznej. Służą do zasilania sprzętu budowalnego oraz oświetlenia. Nierzadko wykorzystuje się je w trakcie imprez plenerowych.
W jakich branżach używa się agregatów prądotwórczych?
Prace budowlane, remontowe i wykończeniowe to z pewnością jedno z głównych zastosowań agregatów prądotwórczych. Niezwykle często na ich zakup decydują się również właściciele zakładów produkcyjnych, aby mieć pod ręką rezerwowe źródło zasilania. W przypadku przerwy w dostawie prądu to właśnie te urządzenia zapewniają ciągłość prac zakładu i umożliwiają uniknięcie strat finansowych.
Agregaty prądotwórcze to także podstawowe wyposażenie serwerowni. Odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa informatycznego, jeśli np. z powodu awarii czy modernizacji sieci energetycznej utraci się dostęp do prądu. Warto również zaznaczyć, że tego typu urządzeń nie może zabraknąć w szpitalach i innych obiektach przeznaczenia medycznego – dzięki nim aparatura ratująca życie pacjentów wciąż będzie działała, nawet gdy dojdzie do nagłej przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana