Zasady działania instalacji fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne służą do pozyskiwania energii ze słońca. Aby było to jednak możliwe, to oprócz paneli PV potrzebne są także inne urządzenia. Cały zestaw do fotowoltaiki jest dość rozbudowany, ale wbrew pozorom zasada jego działania nie jest zbyt skomplikowana. W jaki zatem sposób powstaje energia ze słońca?
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Elementem, który zmienia energię słoneczną w prąd, są panele fotowoltaiczne a dokładnie ogniwa, które w nich się znajdują. Wyprodukowany w ogniwach prąd stały trafia do inwertera, inaczej nazywanego falownikiem i tam zostaje przekształcony w prąd przemienny, czyli taki, z jakiego korzystamy w domach. Za pomiar dwukierunkowego przepływu prądu odpowiada licznik dwukierunkowy. Nadwyżki energii, która nie została zużyta na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego, trafiają do sieci publicznej.
Ogniwa w panelach fotowoltaicznych zbudowane są z krzemu – jest to dobry materiał półprzewodowy. Ogniwa łączy się w szereg i w ten sposób powstają moduły. Docierające do ogniw światło składa się z fotonów, które pochłaniane są przez krzem. Wówczas następuje wybijanie elektronów i zmuszanie ich do ruchu, a przepływ prądu to nic innego jak właśnie ruch elektronów.
Jak dobrać moc instalacji?
Aby instalacja fotowoltaiczna mogła zaspokoić bieżące potrzeby gospodarstwa domowego, musi być odpowiednio dobrana – ważna jest moc zestawu oraz wybór dobrych jakościowo komponentów. Projektowaniem instalacji fotowoltaicznych zajmuje się firma Teldaw. Schematy instalacji powstają w certyfikowanych programach komputerowych, a projekty dostosowywane są do warunków i potrzeb inwestora. Projekty elektryczne w Jarocinie opierają się na szczegółowym wywiadzie z klientem.
Moc instalacji dobierana jest na podstawie audytu energetycznego. Bierze się pod uwagę roczne zużycie energii i analizuje się dotychczasowe rachunki, a także plany inwestycyjne właścicieli nieruchomości.
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
Poza wcześniej wspomnianymi komponentami, czyli panelami, inwerterem i licznikiem zestaw fotowoltaiczny składa się jeszcze z kilku innych modułów. Przede wszystkim jest to system montażowy, czyli elementy mocujące panele do dachu lub gruntu. Poszczególne segmenty instalacji muszą być ze sobą połączone – do tego celu wykorzystuje się różne skrzynki przyłączeniowe, rozgałęźniki, zabezpieczenia AC/DC i złącza MC4. Kable do zestawu PV muszą być odporne na czynniki atmosferyczna, na przykład ulewny deszcz czy też intensywne promieniowanie słoneczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana