Ile można zaoszczędzić stosując gruntowy wymiennik ciepła?
Dzisiejsze budownictwo oferuje liczne rozwiązania łączące w sobie dwie ważne cechy – ekonomiczność i ekologiczność. Dotyczą one różnych kwestii, między innymi kontroli temperatury. Dobrym przykładem należącym do tej kategorii jest gruntowy wymiennik ciepła. Na jakiej zasadzie on działa i jakie oszczędności generuje? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Jak działa gruntowy wymiennik ciepła?
Nietrudno domyślić się, że opisywane urządzenie umieszcza się w gruncie. Celem jego stosowania jest efektywniejsze zarządzanie temperaturą poprzez wspomaganie systemów wentylacji i rekuperacji. Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w domach energooszczędnych oraz pasywnych. Zasada działania gruntowego wymiennika ciepła (GWC) opiera się na wymianie ciepła pochodzącego z podłoża. Wykorzystuje on właściwość ziemi, która zakłada mniejsze wahania temperatur niż ma to miejsce w przypadku powietrza.
Gruntowe wymienniki ciepła pozwalają zatem w łatwy sposób kontrolować temperaturę w budynkach – latem ją obniżają, a zimą podwyższają. Powietrze przepływa przez GWC bez konieczności dodatkowego wspomagania, co pozwala ograniczyć zużycie energii. Opisywana technologia łączy w sobie zatem ekonomiczność oraz ekologiczne podejście. Ma ona wiele zalet, trzeba jednak pamiętać o tym, że instalacja GWC w podłożu wymaga określonych warunków gruntowych, które powinny zostać ocenione przez specjalistów w tej dziedzinie.
Oszczędności i inne zalety GWC
Niższe koszty obróbki temperaturowej to niewątpliwa korzyść wynikająca z zainwestowania w gruntowy wymiennik ciepła. Konkretna wysokość oszczędności zależy od gospodarstwa domowego, szacuje się jednak, że opłaty mogą się obniżyć nawet o kilka tysięcy w skali roku (z reguły w granicach 1000-4000 złotych). Dużą zaletą gruntowego wymiennika ciepła jest też jego ekologiczne działanie. Technologia wykorzystuje właściwości podłoża i zmniejsza zapotrzebowanie na wykorzystanie energii. Co więcej, GWC jest też po prostu efektywny, dzięki czemu o wiele łatwiej kontrolować temperaturę zarówno zimą, jak i latem. Montażem systemów zajmują się profesjonalne firmy, takie jak na przykład ECO Solutions.
Nowoczesne rozwiązania tego typu przynoszą korzyści nie tylko konsumentom, wpływają też pozytywnie na środowisko naturalne. Wiążą się z jednorazowym kosztem, który umożliwia generowanie oszczędności przez lata. Zdecydowanie warto zainteresować się również innymi rozwiązaniami, a może nawet stworzyć pasywny lub energooszczędny dom, który poprawi sytuację ekonomiczną i zapewni większy komfort lokatorów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana