Kto może demontować infrastrukturę sieci telekomunikacyjnych i energetycznych?
To naturalne, że sieci telekomunikacyjne oraz energetyczne ulegają starzeniu lub różnego rodzaju awariom. To z kolei przekłada się np. na przerwy w zasilaniu czy spore koszty poniesione na niedostarczone przez mało inteligentne sieci media. Aby wymienić te infrastruktury na nowe, należy w pierwszej kolejności zdemontować stare sieci. Komu należy powierzyć demontaż sieci telekomunikacyjnej bądź energetycznej oraz o czym warto pamiętać?
Uprawnienia niezbędne do demontażu infrastruktury sieci telekomunikacyjnej i energetycznej
Demontaż sieci telekomunikacyjnej lub energetycznej to zadanie obarczone sporym ryzykiem. Aby móc się tego podjąć, należy nie tylko mieć wiedzę i doświadczenie, ale też posiadać określone uprawnienia energetyczne, potwierdzone Świadectwem Kwalifikacyjnym. Zgodnie z art. 54 ustawy Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 roku osoby zajmujące się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji obowiązane są posiadać kwalifikacje potwierdzone świadectwem wydanym przez komisje kwalifikacyjne.
Co więcej, choć na budowę bądź demontaż takiej infrastruktury nie jest wymagane pozwolenie, monterzy powinni mieć wynikające z Prawa budowlanego uprawnienia. Są to specjalności instalacyjne w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Należy przy tym dysponować specjalistycznym sprzętem, który pozwoli w sposób bezpieczny przeprowadzić demontaż sieci energetycznej oraz telekomunikacyjnej.
O czym należy pamiętać jeszcze przed planowanym demontażem sieci energetycznej bądź telekomunikacyjnej?
Zdecydowana większość funkcjonujących w Polsce infrastruktur sieci telekomunikacyjnych oraz energetycznych to sieci napowietrzne. W przypadku demontażu takiej sieci konieczne jest zatem zgłoszenie do właściwego miejscowo organu administracji architektoniczno-budowlanej. Infrastruktura tego rodzaju powinna być naniesiona na odpowiedniej mapie sytuacyjnej, dlatego też zgodnie z przepisami Prawa geodezyjnego i kartograficznego należy zgłosić fakt, jakim jest demontaż sieci.
Co więcej, jak wskazują specjaliści z firmy RBS Media, oprócz wskazanych wyżej formalności oraz likwidacji geodezyjnej zadbać należy także o recykling zlikwidowanej infrastruktury. Tym samym można skompensować koszt demontażu częścią przychodów ze skupu odzyskanych elementów sieci telekomunikacyjnej bądź energetycznej. Jeżeli likwidacja sieci ma związek z jej modernizacją bądź przebudową, wszystkie prace można przeprowadzić kompleksowo, obniżając tym samym koszt całego przedsięwzięcia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana