Czym się różni panel fotowoltaiczny od kolektora słonecznego?
Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne umożliwiają pozyskiwanie energii pochodzącej ze Słońca. Rozwiązania te różnią się między sobą pod względem przeznaczenia, działania oraz budowy, a jednak bywają mylone. Wyjaśniamy, jakie są różnice pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi.
Przeznaczenie paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych
Podstawową różnicą pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi jest ich przeznaczenie. Obydwa rozwiązania służą do pozyskiwania energii ze Słońca, jednak w inny sposób i w innym celu. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, którą wykorzystać można do wielu zastosowań.
Jak wyjaśnia specjalista z firmy HALDEX wykonującej instalacje fotowoltaiczne: energia z paneli może zasilać urządzenia elektryczne, służyć do oświetlania budynku lub też być odprowadzana do sieci energetycznej.
Tymczasem kolektory słoneczne zamieniają energię z promieniowania na energię cieplną. Urządzenia te są przeznaczone przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej, a także do wspomagania pracy centralnego ogrzewania.
Różnice w działaniu fotowoltaiki i kolektorów słonecznych
Kolektory słoneczne różnią się od paneli fotowoltaicznych także zasadą działania. Panele fotowoltaiczne wykorzystują zjawisko zwane fotowoltaiką. Promieniowanie słoneczne wykorzystywane jest do pobudzenia siły elektromotorycznej w ogniwach, co pozwala na wytworzenie prądu stałego. Dzięki zastosowaniu falownika (inwertera) następuje zmiana prądu stałego na przemienny, przystosowany do użytku w domach.
Zasada działania kolektorów jest zupełnie inna. Kolektory słoneczne posiadają absorber, który przechwytuje promieniowanie słoneczne. Dzięki absorberowi możliwe jest nagrzewanie nośnika ciepła, który z kolei oddaje ciepło wodzie znajdującej się w zbiorniku akumulacyjnym.
Osoby zainteresowane wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii często zastanawiają się, co wybrać: panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne. Tymczasem urządzenia te nie wykluczają się, a wręcz przeciwnie – ich działanie uzupełnia się wzajemnie. Panele fotowoltaiczne pozwalają na pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej, a kolektory słoneczne podgrzewają wodę użytkową lub wspierają ogrzewanie domu. Stosując te ekologiczne rozwiązania można znacząco obniżyć koszty utrzymania gospodarstwa domowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana