Czym są nowoczesne gruntowe pompy ciepła?
Sposób ogrzewania domu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć. Ważne jest, aby ogrzewanie było nie tylko wydajne oraz ekonomiczne, ale także zgodne z obowiązującym prawem, czyli ekologiczne. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się gruntowe pompy ciepła. Jeżeli zastanawiasz się, jak działa taka pompa i czy warto w nią zainwestować, ten artykuł jest dla Ciebie.
Czym jest i jak działa gruntowa pompa ciepła?
Jak sama nazwa wskazuje, gruntowa pompa ciepła wykorzystuje do ogrzewania energię z gruntu. Nie jest to więc urządzenie, które ciepło produkuje samo, lecz czerpie z energii odnawialnej. Dzięki temu ten sposób ogrzewania jest nie tylko przyjazny środowisku, ale i ekonomiczny, ponieważ pobierana z gruntu energia jest całkowicie bezpłatna. Co więcej, na rynku dostępne są gruntowe pompy ciepła, które nie tylko ogrzewają pomieszczenia, ale też chłodzą je latem (dzięki dodatkowemu modułowi chłodzącemu) oraz zapewniają ciepłą wodę użytkową.
Gruntowe pompy ciepła składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej oraz zewnętrznej. Są one połączone przewodami, którymi przepływa czynnik roboczy i za jego pośrednictwem doprowadzane jest ciepło do budynku. Następnie jest ono przekazywane do obiegu ogrzewania lub wentylacji oraz podgrzewacza wody. Gruntowe pompy ciepła najwydajniej pracują w połączeniu z systemami ogrzewania działającymi z relatywnie niską temperaturą.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj gruntowej pompy ciepła?
Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje gruntowych pomp ciepła, zależny od rodzaju zastosowanego wymiennika – pompy z kolektorami poziomymi lub pionowymi. Poziome kolektory gruntowe układane są na głębokości od 1,2 do 1,5 m, natomiast pionowe na głębokości nawet do 100 m. Jak zaznacza ekspert z firmy RKinstal, montaż pompy z kolektorem poziomym nie wymaga pozwolenia, w przeciwieństwie do montażu pompy z kolektorem pionowym. Różnice między nimi tkwią także w stopniu skomplikowania instalacji pompy oraz zakresu niezbędnych do przeprowadzenia prac.
Biorąc pod uwagę koszt montażu pompy, będzie on dużo niższy w przypadku pompy z kolektorem poziomym, m.in. dlatego, że nie wymaga on wykonania odwiertów czy zastosowania sond geotermalnych. Nadają się one jednak na działki o większej oraz regularnej powierzchni. Pod uwagę należy wziąć również takie parametry jak współczynnik COP, wielkość kolektora, moc grzewcza czy pobór mocy. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto poradzić się specjalistów, aby pompa była dopasowana do indywidualnych potrzeb budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana