Czy opłaca się stosować powietrzne wkłady kominkowe?
Kominek może być wyposażony w trzy różne rodzaje wkładów kominkowych — gazowy, z płaszczem wodnym oraz powietrzny w zależności od tego jaką funkcję ma on pełnić w budynku. Każde z tych rozwiązań cechuje się natomiast zarówno pewnymi zaletami, jak i wadami. W tym artykule skupiamy się więc na powietrznych wkładach kominkowych, omawiając: czym one są, jak działają oraz jakie są ich zalety.
Czym jest powietrzny wkład kominkowy?
Powietrzny wkład kominkowy to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań, ze względu na ich cenę oraz łatwość montażu. Cechują się one prostą konstrukcją oraz dużą mocą minimalną. Ogrzewanie realizowane za pomocą kominków wyposażonych w nie określane jest jako DGP — dystrybucja gorącego powietrza. Dzielą się one na dwa rodzaje ze względu na materiały z jakich są wykonane, w związku z tym na rynku można wyróżnić:
- stalowe wkłady kominkowe powietrzne,
- żeliwne wkłady kominkowe powietrzne.
Jak działa kominek z zastosowanym powietrznym wkładem kominkowym?
Działanie powietrznych wkładów kominkowych opiera się na ogrzewaniu powietrza, które trafia do jego wnętrza poprzez otwór w obudowie, a następnie jest ogrzewane w korpusie wkładu. Ogrzane powietrze unosi się do okapu i za pomocą grawitacji wraca do pomieszczeń w budynku lub jest rozprowadzane po nich za pomocą następnie specjalnych systemów nadmuchowych. Ogrzewanie budynku za pomocą kominka wyposażone w powietrzny wkład kominkowy odbywa się wyłącznie, kiedy w palenisku pozostaje rozpalony ogień. Po spaleniu drewna powietrze przestaje być ogrzewane, a co za tym idzie budynek także.
Zalety zastosowania powietrznego wkładu kominkowego
Za zastosowaniem powietrznych wkładów kominkowych, które można znaleźć między innymi w ofercie sklepu Tanie Kominy prowadzącego sprzedaż kominów i akcesoriów, przemawia wiele zalet tego rozwiązania. Po pierwsze powietrzne wkłady kominkowe zapewniają dużą ilość ciepła, w niewielkim czasie od momentu rozpalenia w kominku. Dzięki temu optymalna temperatura w pomieszczeniach budynku uzyskiwana jest bardzo szybko. Po drugie na rynku znaleźć można ich szeroki wybór, przez co zakup takiego wkładu jest wydatkiem na każdą kieszeń, w odróżnieniu od o wiele droższych wkładów z płaszczem wodnym. Po trzecie powietrzne wkłady kominkowe sprawiają, że koszty utrzymania wykonanego z ich zastosowaniem systemu grzewczego są dość niskie, ze względu na ich dużą moc nominalną oraz wysoką jakość pracy, a także brak konieczności zastosowania w pomieszczeniach grzejników rozprowadzających ciepło.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana