Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych
Instalacja systemów fotowoltaicznych zyskała ostatnio na popularności, ale równocześnie ma ona wielu przeciwników. Wynika to przede wszystkim z przekonania, że ten system znacząco zwiększa ryzyko wybuchu pożaru w domu lub w biurze, a także naraża osoby w budynku na poparzenie prądem. Nie jest jednak prawda, że w każdym wypadku fotowoltaika zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu, ponieważ fachowcy dokładnie ją zabezpieczają.
Czy fotowoltaika może być niebezpieczna?
Montaż paneli fotowoltaicznych, tak jak każdej innej instalacji, niesie za sobą pewne zagrożenia. Wśród nich najczęściej występujących wymienia się:
podwyższone ryzyko wybuchu pożaru,
ryzyko poparzenia prądem,
możliwość spalenia się elementów instalacji,
ryzyko katastrofy budowlanej.
Takie sytuacje faktycznie mogą się pojawić, ale szanse na to są minimalne, jeśli ekipa montująca wyposażenie zadbała o bezpieczeństwo instalacji. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia czy problemy pojawiają się zazwyczaj przez źle poprowadzone i podłączone elementy lub użycie słabej jakości komponentów. Nawet w takim przypadku można zatrudnić fachowców, którzy zapewnią lepszą ochronę instalacji i zapobiegną ryzyku pożaru.
Jak zmniejszyć niebezpieczeństwo wynikające z montażu instalacji fotowoltaicznej?
Pierwszym krokiem do większego bezpieczeństwa jest zakupienie najwyższej jakości elementów instalacji. Są one odporne na uszkodzenia i dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Podczas montażu można zdecydować się także na:
optymalizatory mocy, będące jednocześnie wyłącznikami przeciwpożarowymi,
opracowanie projektu technicznego uzgodnionego z rzeczoznawcą do zabezpieczeń PPOŻ ,
zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do odpowiedniej jednostki Państwowej Straży Pożarnej.
Przy zachowaniu powyższych kroków ryzyko wypadku jest minimalne, szczególnie jeśli użytkownicy dbają właściwie o instalację.
Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych zależy w dużej mierze od wykonawcy wybranego do ich montażu. Można także zdecydować się na skorzystanie z usług firm zajmujących się dodatkowym zabezpieczaniem systemów jak np. Targen Energia. Warto połączyć ze sobą oba rozwiązania, żeby mieć pewność, że instalacja będzie maksymalnie bezpieczna oraz przygotowana z najwyższej jakości komponentów. Część odpowiedzialności za bezpieczeństwo spoczywa też na właścicielach. Jeśli zauważą oni jakiekolwiek sygnały, że system pracuje gorzej albo coś ich zaniepokoi, powinni jak najszybciej zgłosić to firmie monterskiej albo wykonawcy zabezpieczeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana