Od czego zależy cena energii elektrycznej?
Cena energii elektrycznej to jeden z istotnych aspektów, jakie brane są pod uwagę przy planowaniu domowego lub firmowego budżetu. W związku ze wzrostem kosztów prądu, jaki można zaobserwować w ostatnich latach, wiele osób zastanawia się, jakie czynniki mają wpływ na jego cenę. Najważniejsze z nich opisujemy w artykule, podpowiadamy też, jak uniknąć znacznych podwyżek.
Sposób produkcji energii
Na ceny energii elektrycznej w znacznym stopniu wpływa sposób jej pozyskiwania. Przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika, elektrownie wiatrowe czy wodne, koszty te są niższe i bardziej stabilne. Przy gospodarce energetycznej opartej głównie na węglu, jak ma to miejsce m.in. w naszym kraju, ceny energii będą zależały od cen tego surowca. Podobnie jest w przypadku innych paliw, a podwyżki mogą być związane również z rosnącymi kosztami ich transportu.
Wysokość opłat dla odbiorców indywidualnych
Jak wyjaśniają eksperci dostawcy energii Polontex, stawki za sprzedaż i dystrybucję prądu oraz możliwości ich zmian powinny być określone w umowie. Podstawą uniknięcia przykrej niespodzianki w postaci wzrostu rachunków jest dokładne zapoznanie się z jej treścią. Odbiorcy muszą liczyć się z możliwością znacznych podwyżek po zakończeniu aktualnej umowy. Aby im zapobiec, warto zadbać o przedłużenie współpracy lub zmianę dostawcy jeszcze w trakcie obowiązywania obecnych stawek.
W 2023 roku ceny energii dla odbiorców indywidualnych zostały zamrożone do wysokości określonej w taryfach ze stycznia 2022 r. Niższe stawki obowiązują jednak tylko do określonego poziomu zużycia prądu, który dla gospodarstw domowych wynosi 2000 kWh rocznie. Po przekroczeniu tego progu rachunki za energię mogą znacznie wzrosnąć. Na ich wysokość może wpłynąć również zmiana opłat za dystrybucję energii, związana m.in. z kosztami utrzymania lub modernizacji sieci elektroenergetycznej.
Emisja CO2
Elementem polityki Unii Europejskiej jest ograniczanie negatywnych zmian klimatycznych związanych z działalnością człowieka. W tym celu wprowadzono m.in. obowiązek sukcesywnego obniżania emisji dwutlenku węgla przez kraje rozwinięte. Firmy z branży energetycznej niejednokrotnie przekraczają przyznane limity, co wiąże się z koniecznością dokupienia uprawnień do dalszej emisji. Te koszty wpływają na zwiększenie wydatków przedsiębiorstw wytwarzających energię, co z kolei prowadzi do podnoszenia przez nie cen prądu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana