Na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła gazowego?
Zbyt mała lub zbyt duża moc kotła, brak istotnych funkcji czy dostępności wystarczającej ilości ciepłej wody w każdej chwili, a także droga eksploatacja to najczęściej pojawiające się problemy, powodowane przez źle dobrany kocioł. Jakie wyróżniamy rodzaje tych urządzeń i jakimi funkcjami mogą się wyróżniać? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając to urządzenie.
Rodzaje kotłów gazowych
Kotły dzielimy ze względu na praktycznie każdą z ich poszczególnych właściwości. Armatura grzewcza może być:
jedno- lub dwufunkcyjna – ogrzewają ciepłą wodę użytkową i są podłączone do instalacji centralnego ogrzewania. Mogą być z zasobnikiem lub bez jednak w tej drugiej sytuacji ilość dostępnej od ręki wody jest ograniczona.
z otwartą lub zamkniętą komorą spalania – pierwszy wspomniany rodzaj kotła potrzebuje kotłowni o rozmiarze przynajmniej 8 m3 oraz wentylacji grawitacyjnej. Drugi wymaga kubatury minimum 6,5 m3.
tradycyjna lub kondensacyjna – drugi wspomniany rodzaj kotłów jest znacznie tańszy na etapie eksploatacji, ale droższy w momencie zakupu. Obecnie jest jednak uznawany za bardziej opłacalny.
wisząca lub stojąca – to kwestia związana z ilością dostępnego miejsca oraz preferencjami użytkowników, dotyczącymi projektu kotłowni. W małych pomieszczeniach zaleca się wybór modeli wiszących.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła?
Oprócz powyższych czynników wybierając kocioł, należy zwrócić uwagę na jego moc. Jeżeli będzie zbyt duża, urządzenie będzie droższe w użytkowaniu, ponieważ mogą pojawiać się problemy z odpowiednią regulacją temperatury. Zbyt mała moc nie zapewni nam wystarczająco dużo ciepła. Zazwyczaj wychodzi się z założenia, że 1 kW mocy kotła jest potrzebny na każde 10 m2 powierzchni budynku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę także straty ciepła i poziom zaizolowania nieruchomości. W doborze odpowiedniego urządzenia może pomóc dystrybutor kotłów Gralanta, który zajmuje się także ich montażem.
Dobrym pomysłem jest wybór urządzeń, które dają możliwość zaawansowanego sterowania i regulacji pracy. Dzięki temu kocioł będzie grzał wodę tylko wtedy, gdy jest potrzebna. Pozwala to ograniczać koszty związane z jego działaniem. W najdroższych wersjach do dyspozycji mamy nawet termostaty z regulatorami czy możliwość kontroli temperatury w sposób zdalny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana