Jak założyć farmę fotowoltaiczną?
Ceny energii elektrycznej systematycznie wzrastają zarówno ze względu na rosnący popyt, jak i powiększające się koszty produkcji wynikające ze stosowanych technologii oraz związanych z nimi wydatków na zakup surowców energetycznych. Alternatywą dla korzystania z paliw kopalnych jest postawienie na prąd ze źródeł odnawialnych. Możliwość ich spożytkowania znajduje się dziś w zasięgu każdego, a wielkość potrzebnych nakładów nie jest zbyt duża.
Czym są farmy fotowoltaiczne?
Od lat zainteresowanie wykorzystywaniem energii słonecznej do produkcji prądu jest bardzo duże. Dzięki korzystnym warunkom oferowanym przez kolejne odsłony programu mój prąd wielu prywatnych odbiorców energii zostało prosumentami, decydując się montaż paneli fotowoltaicznych. W Łodzi doborem i zakładaniem ogniw oraz podłączaniem ich do domowej sieci zajmuje się firma Team Energy, oferująca również pompy ciepła oraz urządzenia klimatyzacyjne. Poza niewielkimi instalacjami składającymi się z ogniw montowanych na dachu użytkowanego budynku coraz popularniejsze stają się farmy fotowoltaiczne. Są to większe skupiska paneli ustawianych na specjalnych konstrukcjach wsporczych, sytuowane w miejscach, gdzie panują dobre warunki do pozyskiwania energii. Mogą one produkować spore ilości prądu, który może być wykorzystywany na własne potrzeby np. przez większe zakłady przemysłowe lub usługowe, a także sprzedawany dostawcy energii ze sporym zyskiem.
Co jest potrzebne do założenia farmy fotowoltaicznej?
Montaż paneli słonecznych na budynku mieszkalnym nie wiąże się z załatwianiem dodatkowych formalności. Nieco inaczej będzie w sytuacji, gdy inwestor decyduje się na założenie farmy fotowoltaicznej. W takim przypadku konieczne będzie posiadanie tytułu do użytkowania gruntu, a więc jego własności lub dzierżawy. W jej pobliżu powinna przebiegać linia średniego napięcia, co umożliwi podłączenie się do sieci. Niezbędne okaże się uzyskanie decyzji środowiskowej oraz sprawdzenie, czy taki sposób wykorzystania terenu będzie zgodny z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie do operatora sieci dystrybucyjnej działającego na danym terenie o zgodę na podłączenie do sieci. Ostatnim etapem jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Firma Team Energy z Łaska jest doświadczonym wykonawcą instalacji fotowoltaicznych, obsługującym użytkowników indywidualnych oraz firmy w zakresie projektowania i montażu systemów PV.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana