Czy paliwo gazowe jest przyjazne środowisku?
Nie może dziwić to, że coraz większa liczba właścicieli samochodów decyduje się na przerobienie pojazdu, by móc korzystać z dobrodziejstw gazu LPG. O wiele niższe ceny eksploatacji, szczególnie w dobie rosnących cen paliw, komfort jazdy, duża dostępność stacji autogazu w całej Polsce – to tylko niektóre zalety LPG. Ale czy paliwo gazowe jest ekologiczne i przyjazne środowisku?
Po co nam są potrzebne paliwa mniej inwazyjne dla środowiska?
Klimat się zmienia na naszych oczach - i to bardzo gwałtownie. To powoduje, że zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym dużo się o mówi o potrzebie dokonania transformacji energetycznej, by nie zatruwać środowiska. Również transport generuje wiele zanieczyszczeń, a szczególnie pojazdy napędzane benzyną. Unia Europejska już podjęła kroki, których celem jest wprowadzenie w przyszłości całkowitego zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami typu diesel i benzynowymi. Jednak nie wszystkie silniki spalinowe generują taką samą liczbą zanieczyszczeń.
Jak ograniczyć emisję szkodliwych substancji na skutek spalania paliwa?
Smog to zmora dużych miast. Do jego powstawania przyczyniają się pyły i tlenki azotu obecne w paliwach samochodowych. Można jednak ograniczyć ich emisję korzystając z gazu LPG. Jak podaje koncern Shell na swojej stronie internetowej, w raporcie z 2004 roku przygotowanym na prośbę Komisji Europejskiej stwierdzono, że ilość tlenków azotu powstałych przy spalaniu paliwa gazowego jest o 68 % niższa niż w przypadku benzyny i o 98 % niższa w porównaniu do oleju napędowego.
To samo źródło powołuje się na raport Europejskiej Agencji Środowiskowej z 2014 roku, w którym dowiedziono, iż „w nowoczesnych silnikach również ilość CO2 emitowana na przejechany kilometr jest niższa przy wykorzystaniu LPG, niż dla benzyny”. To jednak nie jedyne walory ekologiczne autogazu – praktycznie nie ma on w swoim składzie siarki oraz nie wytwarza sadzy.
Benzyna z gazem czy sam autogaz?
Wniosek może być tylko jeden: choć samochody z LPG generują pewną ilość zanieczyszczeń, to jest ich znacznie mniej w odniesieniu do aut zasilanych jedynie benzyną. Oczywiście istnieje możliwość zainstalowania autogazu w samochodach jednocześnie napędzanych także benzyną – takie usługi wykonuje między innymi dostawca gazu Gal-Gaz. Niemniej jednak kierowcom, którym naprawdę zależy na dobru planety zalecamy postawienie w 100 procentach na autogaz. Żyjemy w czasach, w których niezbędne są odważne działania na rzecz klimatu i środowiska, a nie półśrodki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana