Co się dzieje z panelami fotowoltaicznymi, kiedy nie świeci słońce?
Instalacje fotowoltaiczne w dużym uproszczeniu określane są jako rozwiązanie, które pozwala produkować z energii słonecznej darmową energię elektryczną. To jedno stwierdzenie przyczyniło się jednak do powstania największego mitu na ich temat, związanego z pracą paneli fotowoltaicznych w pochmurne dni. Postanowiliśmy go więc obalić w tym artykule.
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne swoje działanie opierają na zjawisku fotoelektryczności odkrytym już w 1839 roku. Dzięki temu padające na nie wiązki światła dziennego zamieniane są poprzez reakcje fizykochemiczne najpierw w prąd stały, który po przełączeniu w prąd zmienny przez falowniki będące niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej, dostarczany jest do urządzeń zasilanych w budynkach.
Czy panele fotowoltaiczne produkują prąd w pochmurne dni?
Określenie fotowoltaiki jako rozwiązania, które pozwala na produkowanie energii elektrycznej ze słońca, przyczyniło się do powstania jednego z największych mitów, związanych z tym, że niejako w pochmurne dni panele fotowoltaiczne nie pracują. Jest to oczywiście nieprawda, gdyż do produkcji prądu nie potrzebują one promieni słonecznych, a po prostu światła. Oznacza to więc, że nawet w przypadku dni, w których występuje duże zachmurzenie, fotowoltaika wciąż produkuje energię elektryczną. Oczywiście jej wydajność jest mniejsza w porównaniu do zysków generowanych w sytuacji, kiedy na panele fotowoltaiczne padają bezpośrednio promienie słońca. Dlatego firmy oferujące montaż fotowoltaiki takie jak GRUND Instalacje starają się, aby były one zlokalizowane na jak najlepiej nasłonecznionych obszarach. Poniżej wykresy przedstawiające tę samą instalacje o mocy 9,88 kWp układ wschód- zachód w Katowicach w trzech różnych dniach występujących jeden po drugim.
Co się dzieje z panelami fotowoltaicznymi w nocy?
Jedynym okresem w ciągu doby, kiedy panele fotowoltaiczne nie produkują energii elektrycznej, jest noc. W tym czasie przełączają się one w tak zwany tryb uśpienia, aż do momentu wschodu słońca i pojawienia się światła, które ponownie je uruchamia.
Podsumowując, panele fotowoltaiczne w ciągu dnia, kiedy słońce jest „schowane” za chmurami, wciąż produkują energię elektryczną, gdyż do procesu tego niezbędne jest im wyłącznie światło dzienne. Produkcja ta jest jednak mniejsza niż w przypadku, kiedy bezpośrednio na ich powierzchnię padają promienie słoneczne w bezchmurne dni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana