Najważniejsze parametry pomp ciepła
Pompy ciepła do ogrzewania budynków wykorzystują odnawialne źródła energii. Ciepło dostarczane do wnętrz pomieszczeń pozyskiwane jest z powietrza lub z gruntu, korzystając jedynie z energii elektrycznej. Jest to zatem ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewania budynków, cieszący się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Warto zatem wiedzieć, jakie są najważniejsze parametry pomp ciepła.
Na jakiej podstawie dobiera się pompy ciepła?
Aby właściwie dopasować urządzenie do obiektu, należy dokładnie oszacować zapotrzebowanie na ciepło na podstawie projektu budowlanego lub takich parametrów jak powierzchnia, kubatura, zastosowane rozwiązania termoizolacyjne, konstrukcja ścian oraz ilość drzwi i okien. Na tym polu warto jednak zaufać specjalistom, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami do prawidłowego oszacowania zapotrzebowania budynku na ciepło oraz wiedzą z zakresu parametrów pomp ciepła. Na terenie Poznania i okolic montażem pomp ciepła zajmuje się firma INSIDE, która ma na swoim koncie wiele zrealizowanych inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii. Usługa montażu pomp ciepła w Poznaniu dedykowana jest zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych.
Jak dobrać parametry pompy ciepła?
Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy, ale bardzo ważny – optymalne dopasowanie parametrów technicznych pompy przekłada się na efektywność grzewczą. Na co zatem należy zwrócić uwagę?
W przypadku pomp ciepła podawane są cztery podstawowe wskaźniki:
- Moc grzewcza Pg – parametr ten określa energię, jaka jest potrzebna, aby sprężarka dostarczyła ciepło do instalacji. Stosując dodatkowe urządzenia grzewcze, przyjmuje się wartość Pg na poziomie 70% maksymalnego zapotrzebowania. W przeciwnym wypadku wskaźnik ten równa się maksymalnemu zapotrzebowaniu na ciepło;
- Moc elektryczna Pe – maksymalna ilość energii potrzebnej do pracy sprężarki. Im mniejsza wartość Pe, tym tańsza jest eksploatacja urządzenia;
- Współczynnik COP – współczynnik wydajności cieplnej wyrażający stosunek mocy grzewczej pompy do mocy elektrycznej. Im efektywniejsza pompa, tym wyższa powinna być wartość współczynnika COP.
Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto zaprosić specjalistę na wizję lokalną, dzięki której zweryfikuje jakie urządzenie będzie najlepsze do Twojego domu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana