Na czym polega zjawisko rekuperacji i gdzie się sprawdza?
Rekuperacja to zjawisko wykorzystywane w układach wentylacyjnych, które ma na celu ograniczenie kosztów ogrzewania domu. Rozwiązanie to jest energooszczędne, ale również zdrowe dla domowników i przyjazne dla natury. Polega na wymianie ciepła pomiędzy świeżym i zużytym powietrzem, a ponadto oczyszcza nawiewane powietrze z zanieczyszczeń i alergenów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak przebiega proces rekuperacji oraz gdzie należy je stosować.
Jak przebiega proces rekrutacji?
Rekuperator, czyli najważniejszy element instalacji rekuperacyjnej, jednocześnie wciąga dwa strumienie powietrza — czystego, które jest jeszcze nieogrzane, z zewnątrz, oraz zużyte, zabrudzone, wilgotne i ciepłe, z wnętrza pomieszczeń. Spotykają się one w jego wnętrzu, stanowiącym wymiennik ciepła, nie mieszając się ze sobą. W miejscu tym następuje wymiana ciepła — zużyte powietrze oddaje ciepło nowemu, dzięki czemu staje się ono częściowo ogrzane, co zmniejsza zużycie energii. Świeże powietrze wędruje do wnętrza pomieszczeń, gdzie jest jedynie dogrzewane, natomiast zużyte jest wyciągane na zewnątrz budynku.
Należy jednak pamiętać, że aby instalacja rekuperacyjna działała prawidłowo, niezbędne jest przeprowadzenie jej regularnych przeglądów technicznych oraz serwisowania. Zajmuje się tym na przykład firma Technika i Przemysł ze Świnicy.
Dlaczego warto stosować rekuperator?
Rekuperator to urządzenie generujące oszczędności, które wynikają ze zmniejszenia zużycia energii wykorzystywanej do ogrzewania powietrza, ale także poprawiające stan wdychanego powietrza. Jest to możliwe dzięki specjalnym filtrom zatrzymującym szkodliwe pyły oraz innego rodzaju zanieczyszczenia. Ponadto pozwala ono uniknąć przeciągów spowodowanych otwieraniem okien w celu wietrzenia pomieszczeń, a dzięki wbudowanym sterownikom można zdalnie kontrolować intensywność pracy rekuperatora.
Gdzie sprawdza się rekuperacja?
Wentylacja z rekuperatorem powinna być stosowana w suchych wnętrzach o dodatniej temperaturze. Idealnie sprawdzają się w tym celu pomieszczenia gospodarcze, jak kotłownia, czy garaż, lub nieużytkowane ciepłe poddasze. Należy przy tym pamiętać, że konieczne jest również zapewnienie komfortowego dostępu do urządzenia, tak aby umożliwić jego bezproblemowy okresowy przegląd oraz serwis.
Rekuperacja łączy w sobie skuteczność wentylacji mechanicznej oraz innowacyjny proces odzyskiwania ciepła. Jest to system, w który zdecydowanie warto zainwestować, ponieważ niesie ze sobą szereg korzyści, jak poprawa stanu powietrza oraz oszczędność wydatków na energię cieplną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana