Jak wykonać projekt pod pompę ciepła?
Pompa ciepła to jedna z możliwości na ogrzewanie budynków. Jest to ekologiczna alternatywa dla pieców na węgiel. Jednak, aby móc efektywnie korzystać z zalet pompy ciepła, należy dobrać jej parametry do warunków budynku. Aby to zrobić, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie projektu. Jak to zrobić i komu zlecić projekt?
Czym jest pompa ciepła i jak działa?
Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, które zaopatruje budynek nie tylko w ciepłe powietrze, ale również ciepłą wodę użytkową. Niektóre modele mają również funkcje chłodzenia. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła: powietrzne, wodne oraz gruntowe. W przypadku tych ostatnich konieczne są odwierty geologiczne, które pozwolą na analizę opłacalności tej opcji. Mechanizm działania pompy ciepła podobny jest do tego stosowanego w lodówkach. Do ogrzewania budynków nie wykorzystuje się procesu spalania paliw, a jedynie energię pochodzącą z naturalnego środowiska. Analizę ziem w przypadku pomp ciepła gruntowych oferuje pracownia geologiczna Geoxx.
Dlaczego ważne jest wykonanie projektu pod pompę ciepła?
Na rynku dostępnych jest wiele pomp ciepła, które różnią się od siebie między innymi mocą działania. Jest to jeden z najważniejszych parametrów urządzenia, który wpływa na efektywność pracy. Decydując się na wykonanie projektu, specjaliści obliczą zapotrzebowanie na energię cieplną danego budynku, uwzględniając liczbę mieszkańców, sposób poboru naturalnej energii oraz stopień ocieplenia budynku. Posiadając wiedzę na temat zapotrzebowania można wybrać odpowiednią moc pompy ciepła. Dlaczego jest to tak ważne? Zbyt mała nie ogrzeje budynku oraz wody w wystarczający sposób, natomiast za duża moc narazi nas na straty energii oraz wyższe rachunki. Podczas wykonywania projektu pod pompę ciepła gruntową dodatkowo konieczne będą badania geotechniczne.
Co jeszcze gwarantuje nam projekt pod pompę ciepła?
Wnikliwa analiza gruntu, zapotrzebowania na energię cieplną oraz pozostałych czynników wpływających na efektywność pracy pompy ciepła pozwala na odpowiedni wybór mocy urządzenia. Dodatkowo zlecając wykonanie projektu, uzyskamy informacje o optymalnym miejscu ulokowania jednostki zewnętrznej z zachowaniem najważniejszych zasad montażu, wskazanie otworów do umieszczenia gruntowych wymienników ciepła, czy uzyskamy kompleksową dokumentację projektową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana