Do czego służy tracker solarny?
Fotowoltaika to innowacyjna technologia, która pozwala na wytwarzanie energii z padających na panele promieni słonecznych. Charakteryzuje się ona przede wszystkim ekologicznością, niezawodnością oraz efektywnością. Moc produkowanej energii w pewnym stopniu zależy jednak od pory roku, dnia oraz ustawienia paneli. Jak zwiększyć potencjał instalacji fotowoltaicznej? Tutaj strzałem w dziesiątkę okazuje się tracker solarny.
Czym są trackery solarne?
Zależy Ci na maksymalnym zwiększeniu wydajności paneli i odbiorników słonecznych? Tracker solarny to urządzenie, które w zależności od ustawienia słońca obraca się w konkretnym kierunku. Zaprogramowany jest on w taki sposób, aby zmaksymalizować ilość pobieranej energii słonecznej.
Technologia śledzenia na rynku energii słonecznej to duży krok ku rozwojowi fotowoltaiki. Trackery solarne pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału instalacji, dostosowując się do ścieżki słońca w danym dniu.
Fotowoltaiczne systemy nadążne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje. Są to urządzenia jedno oraz dwuosiowe. W pierwszym przypadku panele mogą poruszać się tylko na jednej osi. Trackery jednoosiowe to nieco mniej efektywne rozwiązanie, ale ich montaż oraz konserwacja są stosunkowo łatwiejsze.
Modele dwuosiowe z kolei pozwalają na ruch instalacji w dwóch osiach, zarówno poziomej, jak i pionowej. W ten sposób panele zawsze będą ustawiać się prostopadle do słońca, co wpłynie na wydajność całego systemu.
PomarEnergy ze Śląska to polski producent konstrukcji fotowoltaicznych, w którego asortymencie znajdziesz najwyższej jakości systemy nadążne do fotowoltaiki i nie tylko. W razie jakichkolwiek wątpliwości firma służy również profesjonalnym doradztwem.
Tracker solarny – największe zalety
Zastanawiasz się, czy trackery solarne rzeczywiście przekładają się na większą efektywność fotowoltaiki? Szacuje się, że mogą one zwiększyć produkcję energii od 20 do nawet 40% w najlepszych warunkach. W porównaniu do tradycyjnych, statycznych konstrukcji jest to naprawdę opłacalna inwestycja.
Warto zaznaczyć, że systemy nadążne najwięcej sensu mają w przypadku większych instalacji. Mogą to być wszelkiego rodzaju farmy fotowoltaiczne oraz duże obiekty przemysłowe. Nie oznacza to jednak, że urządzenie śledzące ruch słońca nie sprawdzi się w gospodarstwach domowych.
Konserwacja czy serwis paneli słonecznych często nie należy do najłatwiejszych zadań. Najwięcej trudności może sprawić naprawa wewnętrznych elementów instalacji. Trackery sprawiają, że dostęp do paneli jest dużo wygodniejszy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana