Co zaliczamy do odnawialnych źródeł energii?
Źródła energii dzielą się na dwie grupy - odnawialne i nieodnawialne. Nieodnawialne źródła energii to m.in. węgiel, który stanowi od wielu dekad podstawę globalnej energetyki, jednak jego zasoby systematycznie się zmniejszają. Alternatywą dla kurczących się zasobów naturalnych są odnawialne źródła energii. Co do nich zaliczamy? Dlaczego konieczne jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w globalnej energetyce? Wyjaśniamy.
Z jakich źródeł można czerpać energię odnawialną?
Najważniejsze źródła energii odnawialnej to:
elektrownie wiatrowe - jest to największe źródło energii odnawialnej w Polsce. Turbiny wiatrowe wytwarzają energię mechaniczną, która dzięki specjalnym generatorom, jest przetwarzana na energię elektryczną;
elektrownie słoneczne - dzięki panelom fotowoltaicznym możliwe jest pozyskanie energii z promieniowania słonecznego. Fotowoltaika zyskuje na popularności, pozwalając znacząco ograniczyć rachunki za anergię elektryczną m.in. w prywatnych gospodarstwach domowych. Montaż fotowoltaiki wiąże się z licznymi korzyściami, zachęcając do korzystania z nowoczesnych technologii grzewczych np. ogrzewania na podczerwień i pomp ciepła. Wysokiej jakości panele fotowoltaiczne oferuje np. polska firma Soleo Heat;
elektrownie wodne - woda od dawna jest wykorzystywana do produkcji energii. Wyróżniamy kilka rodzajów elektrowni wodnych, czyli elektrownie szczytowo-pompowe, zaporowe, pływowe i przepływowe. Mimo różnej budowy wszystkie elektrownie wodne działają w podobny sposób, zmieniając energię kinetyczną wody w energię elektryczną.
elektrownie geotermalne - elektrownie geotermalne pozwalają na uzyskanie energii z podziemnych zbiorników wodnych, stanowiąc źródło energii cieplnej, którą można wykorzystać w celu ogrzewania budynków.
Dlaczego warto korzystać z odnawialnych źródeł energii?
Odnawialne źródła energii pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej i energii cieplnej w sposób, który nie szkodzi środowisku naturalnemu i nie zagraża naszemu zdrowiu. Co więcej, zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w globalnej energetyce może zapobiec poważnemu kryzysowi energetycznemu, u którego progu od dawna stoimy, jednak obecnie każdego z nas dotyczy realne zagrożenie brakiem dostępu do prądu wytwarzanego z konwencjonalnych źródeł.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana